fbpx

Ciężki dym

Biały, gęsty dym jest jednym z ciekawszych i bardzo lubianych efektów scenicznych. Najczęściej obecny jest podczas eventów, wesel i imprez firmowych. Dym pełni rolę dynamicznego elementu dekoracyjnego, a przy okazji pozwala zamaskować niedoskonałości pierwszego tańca lub odciągnąć uwagę publiczności od zdenerwowania mówcy. Jednak dym dymowi nierówny. Decydując się na ten rodzaj efektu podczas swojego eventu, dobrze jest wiedzieć, że istnieją kilka rodzajów maszyn do dymu scenicznego. TeoriaEventu korzysta z tzw. ciężkiego dymu, uzyskiwanego przy pomocy profesjonalnej maszyny na dwutlenek węgla CO2.

 

Czy ciężki dym jest bezpieczny?

Jest to jedno z najczęstszych pytań, zadawanych nam przez klientów. Dym zwykle nie kojarzy nam się pozytywnie. Utożsamiamy go ze spalinami i zanieczyszczeniami, starając się go za wszelką cenę unikać. Ciężki dym sceniczny jest jednak czymś zupełnie innym. Jest on wytwarzany przy pomocy specjalnego urządzenia, nazywanego generatorem CO2, czyli dwutlenku węgla. Jest to naturalne występujący w przyrodzie związek chemiczny, bezpieczny dla ludzi. Każdy z nas oddychając, produkuje CO2. Zaletą korzystania z dymu CO2 jest zatem jego bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt, ekologiczny sposób produkcji, brak zapachu, a przede wszystkim znakomity efekt sceniczny, czyli unoszenie się dymu tuż ponad podłogą. 

 

Dlaczego ciężki dym nie unosi się?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Ciężki dym unosi się tuż ponad podłogą, ponieważ jest cięższy od powietrza atmosferycznego. To właśnie z tego powodu opada ku ziemi, a nie unosi się do góry jak dym z samochodów lub kominów. Aby zwiększyć ciężar dymu scenicznego, maszyna ochładza dym dwutlenkiem węgla. Proste zjawisko fizyczno-chemiczne jest całą tajemnicą niesamowitego efektu, jaki zapewnia ciężki dym sceniczny

 

Kiedy i gdzie wykorzystywać ciężki dym

Dym sceniczny jest bardzo efektowny i może urozmaić wiele występów, przemówień i układów artystycznych. Najczęściej korzysta się z niego podczas następujących wydarzeń:

– Pierwszy taniec Młodej Pary – to być może jeden z bardziej stresujących punktów weselnego programu. Nie do końca opanowany układ taneczny i stres spowodowany dziesiątkami par oczu wpatrujących się w Młodą Parę, może sprzyjać pomyłkom w tańcu. Ciężki dym pozwala je zamaskować.

– Publiczne przemowy – stresująca pierwsza przemowa? Pot na czole? Delikatne zająkiwanie? A to wszystko spowodowane dużą publicznością, przed którą należy wystąpić. Aby zminimalizować to uczucie, wystarczy choć po części odwrócić ich uwagę od siebie. W tym również może pomóc ciężki dym, który delikatnie spowije scenę.

Maszynę do produkcji ciężkiego dymu zawsze wypożyczamy z obsługą. Para młoda niczym nie musi się martwić. 

Zamknij